Antiparazitiká

Človek môže byť hostiteľom viac ako 100 rôznych druhov parazitov, od mikroskopických vírusov, baktérií, červov, kvasiniek či pliesní, až po pásomnicu.

Parazity nie sú iba v hrubom čreve, ako sa väčšina ľudí domnieva, ale nachádzajú sa aj v iných častiach tela. Môžu byť v pľúcach, pečeni, slezine, žalúdku, svaloch, nosohltane, mozgu, srdci, krvi, koži, urogenitálnom systéme, očiach a pod. Tu uvádzam iba niektoré, aby čitateľ mal predstavu, čo všetko existuje.

V našej poradni účinne používame  elektroherbalistické prístroje, preto antiparazitiká nie sú pre nás nosným produktom.

 

Rastliny, ktoré zabíjajú a vypudzujú parazitov:


Čierny orech (šupka): O čiernom orechu sa vie, že okysličuje krv a vytvára prostredie, ktoré je parazitom nepriaznivé, je tiež nepriaznivé plesniam a hubám. Zelená šupka obsahuje organický jód, ktorý je silne antiseptický a urýchľuje hojenie. Tiež pomáha vylučovať toxíny a upravuje hladinu krvného cukru.
Listy čierneho orecha sú efektívne ako antiparazitálny prostriedok, ktorý je účinný ako proti dospelým jedincom, tak aj proti priebežným štádiám hlísty, ako sú škrkavka, mrľa a lamblia. Základná látka čierneho orecha – yuglon má antibakteriálne a antiparazitálne účinky, normalizuje prácu črevného traktu a je účinná pri zápchach. Listy čiernych orecha tiež obsahujú horké glykozidy, ktoré stimulujú tvorbu a vylučovanie žlče.
Cierny orechjpg
Klinček (olej): Klinček obsahuje jednu z najsilnejších Germicídnich látok v bylinnej ríši. Je veľmi efektívny stimulant práce pľúc a pre žalúdok, pomáha krvnému obehu a zlepšuje trávenie a výživu. Klinčekový olej sa používa u bolestí zubov a je prostriedkom proti zlému dychu. Používa sa tiež proti nízkemu krvnému tlaku, bronchiálnemu kataru, kolitíde, hnačke, motaní hlavy, na bolesť ucha, pri epilepsii, nevoľnosti z črevných plynov, tíšenie bolesti, kŕče, vracanie, stimulácia sexuálneho apetítu. Klinčekový olej pôsobí uspokojivo na hladké svalstvo tráviacej sústavy. Jeho účinná látka, eugenol, je silný antioxidant, ničí črevné parazity, mikróby a huby.
klincekjpg

Tekvicové semienko: Tekvicové semienko sa používa na odstránenie mnohých červov. Domorodí Američania sú známi tým, že žujú tekvicové semienka ako prostriedok na odčervenie.
Tekvicove semenajpg

Koreň horca (horec): Priaznivo ovplyvňuje zažívanie, najmä chuť do jedla, zvyšovaním produkcie moču, žalúdočných štiav, činnosti pankreasu i čriev. Užíva sa pri nadúvaní, žalúdočnom katare, pri žalúdočnej slabosti a ako tonikum pri rekonvalescencii po ťažkých chorobách. Pôsobí ako prostriedok proti hlístam. Tlmí dyspeptické (poruchy trávenia) prejavy pri poruchách funkcie žlčníka, pečene a pankreasu. Podporuje krvotvorbu, funkcie centrálnej nervovej sústavy. Horec môžeme použiť aj zvonka na rany, ktoré sa zle hoja a zdurené rany. Má aj protireumatické účinky.
Horec korenjpg
Yzop lekársky: Je to silný aromatický poloker, ktorý sa svojím účinkom najviac podobá šalvii. Zabraňuje poteniu. Podporuje trávenie, zmierňuje nadúvanie, má dezinfekčné účinky. Yzop sa používa najmä pri zahlienení a liečbe priedušiek, pľúcnych ťažkostiach, alebo ako kloktadlo pri zápale mandlí.
Yzop lekarskyjpg
Černuška siata: Rastlina obsahuje saponín melanthin, silicu, triesloviny a horčinu nigellin. Uvoľňuje kŕče hladkého svalstva, pôsobí proti nadúvaniu, má diuretický účinok, urýchľuje vylučovanie žlče a usmrcuje hlísty. Melanthin je prudký rybí jed a môže byť nebezpečný. Bylina sa používa ako spazmolytikum vnútorne v náleve pri nadúvaní s kŕčmi, pri chorobách žlčových ciest a črevných chorobách, aj pri bolestivej menštruácii. Pri zápale priedušiek a horných dýchacích ciest sa používa ako látka na odstránenie hlienu. Vďaka obsahu saponínu silíc sa používa na liečbu črevných a parazitárnych ochorení.
Cernuska siatajpg
Kalina obyčajná sa považuje za najlepšiu rastlinku k regulovaniu ženských ťažkostí. Výborne pôsobí na maternicu a vaječníky, používa sa ako sedatívum pre maternicu a proti kŕčom. Odporúča sa ako prevencia tehotenských kŕčov a psychických ťažkostí. V Rusku sa plody kaliny používajú na žalúdočné vredy, na vysoký krvný tlak, kašeľ a ťažkosti obličiek a pľúc.
Kalina obycajnajpg
Mäta pieporná pomáha čistiť celé telo. Je užitočná pri črevných ťažkostiach a pomáha produkcii slín a črevných žliazok.
mata piepornajpg
Tymian: Pôsobí proti hnačkám, nadúvaniu, pri zápaloch zažívacieho traktu. Mierni aj kašeľ, všeobecne pôsobí protizápalovo. Tymian je jedna z najsilnejšie pôsobiacich rastlinných antiseptických drog, účinná proti baktériám, plesniam, črevným prvokom a parazitom. Vďaka svojim účinkom možno tymian využiť pri liečbe prechladnutia, kašľa, bolestí v krku, infekciách v ústach. Je vynikajúcim dezinfekčným prostriedkom pre pľúca. Dá sa použiť v inhaláciách, ako ústna voda či kloktadlo. Pomáha tiež pri infekciách močových ciest a močového mechúra, účinkuje aj ako diuretikum. Stimuluje produkciu bielych krviniek, čím zvyšuje odolnosť organizmu. Stimuluje krvný obeh. Čerstvú vňať možno použiť na poštípanie hmyzom.
Tymianjpg
Fenikel (semienka): Pretože látky obsiahnuté v semenách feniklu uvoľňujú hladké svalstvo tráviaceho traktu, pomáhajú uvoľňovať kŕče v oblasti žalúdka a čriev a zlepšujú odchod zadržiavaných plynov z tela. Na zažívací trakt pôsobí fenikel celkovo blahodárne. Je účinný aj pri menších poruchách trávenia, kŕčoch alebo prekyslení žalúdka. V stredoveku vraj dámy pili feniklový čaj alebo žuvali celé semená ako prevenciu proti obezite, pretože navodzujú pocit sýtosti, a tým znižujú chuť k jedlu. Na tráviaci trakt však fenikel pôsobí tiež ľahko dezinfekčne, môžeme ho teda použiť pri menších kataroch žalúdka a čriev. Menej známe sú veľmi prospešné účinky feniklu na dýchacie cesty. Pomáha čistiť sliznicu dýchacích ciest a zlepšuje odkašliavanie, čo sa nám náramne hodí pri nachladnutí, chrípke či angíne. Vďaka dezinfekčným účinkom sa silný odvar zo semien užíva aj ako kloktadlo pri bolesti v krku. Látky obsiahnuté v semenách pôsobia ľahko močopudne, čím pomáhajú s odvodňovaním a čistením organizmu. Majú tiež priaznivý vplyv na pečeň a obličky, čistia ich, a tým zlepšujú ich funkciu. V ľudovom liečiteľstve sa čaj zo semien používa na zvýšenie produkcie materského mlieka a pre vyvolanie oneskorenej menštruácie. Predtým sa nálev z feniklu tiež uplatňoval ako ústna voda pre zlepšenie stavu ďasien a osvieženie dychu. Za týmto účelom vraj naši predkovia dokonca žuvali celé semená, ako si my dnes dávame žuvačku. Je účinný proti mrliam.
fenikel semienkajpg
Semienko grapefruitu: Má veľmi silné protiplesňové účinky, zabíja veľké množstvo parazitov a pomáha telu, aby si vytvorilo prospešné baktérie.
grapefruitjpg
Oregano (list): Rastlina má pozitívny vplyv na nervový systém a zmierňuje pľúcne choroby. Pomáha proti kašľu, má protizápalové účinky a podporuje vylučovanie žlče. Tiež podporuje chuť do jedla a môže sa využiť aj pri zápaloch ďasien alebo hnačky. Má silné antimikrobiálne a protiplesňové účinky. Podporuje detoxikáciu.
Oregano listjpg
Puškvorec obyčajný, ide o vodnú rastlinu, ktorá sa vyskytuje v rybníkoch, jazerách, kalužiach ale najmä na brehoch stojatých vôd.

Koreň, ktorý je liečivý, obsahuje približne 3% žltej silice, aromatické zložky (eugenol, alkaloid kalamín a cholín), škrob, cukry, živicu a horký glykozid akorín, ktorému sa jeho liečivý účinok pripisuje. Koreň má silne korenistú chuť.

Rastlina sa používa ako výborný žalúdočný liek, je súčasťou početných lekárskych prípravkov. Prospieva k odhlieneniu lenivého žalúdka a čriev, pomáha pri poruchách metabolizmu, odstraňuje nechutenstvo, pomáha pri poškodení obličiek a je výborným antioxidačným prostriedkom, ktorý ocení úplne celý ľudský organizmus.

Vo forme záparu povzbudzuje vylučovanie žalúdočných štiav a zmierňuje bolesti pri nadúvaní a hnačke. Čaj pomáha aj tým, ktorých trápi alergia na lepok.

puskvorec obycajnyjpg
Cesnak sa používa predovšetkým pre potlačenie hnilobných procesov, procesov kvasenia v črevách a pre očistenie od patogénnych baktérií a háďatkách. Je to rastlina, ktorá povzbudzuje chuť k jedlu, posilňuje vylučovanie zažívacích enzýmov a žlče a zlepšuje vstrebávanie potravy. Fitoncidy a éterický olej, ktoré sú prítomné v cesnaku, majú baktericídne, antivírusové a antihlístové účinky. Glykozid allin má antimikróbne vlastnosti a potláča činnosť hnilobných baktérií.
Cesnakjpg
Noholist panciernatý (Podophyllum peltatum): pôsobí hlavne na črevo: preháňavý účinok, prolaps rekta, na pečeň: žlčová hypersekrécia, na ženský pohlavný systém, hlavne pravý vaječník. Užíva sa častejšie ako homeopatikum. Obsahuje látku, ktorá pôsobí proti genitálnym bradaviciam a bradaviciam vírusového pôvodu.
Noholistjpg
Červený jazmín (Quisqualis indica, Quiskvalis dlouhotrubka indická): semená obsahujú olej, upražené sú len mierne toxické, drvené sú účinné proti hlístam, pri vredových ochorení žalúdka a pod. Z jeho listov sa pripravuje hojivá masť na kožné infekcie spôsobené parazitmi.
Cerveny jasminjpg
Mexický čaj (Mrlík voňavý): jeho listy a semená sa využívajú ako účinné antiparazitikum, najmä u detí. Je silný proti nadúvaniu.
Mrlik vonavyjpg
Lapacho ( Pau d’Arco ): prieskumy v 70. a 80. rokoch minulého storočia dokázali jeho silu v boji s vírusovými infekciami, parazitmi a jeho ničivé účinky voči hubám.
Lapachojpg
Dráč obyčajný má dezinfekčné účinky pretože ničí mikroorganizmy spôsobujúce infekciu rán, úplavicu, choleru, infekciu pošvy a močových ciest.
Drac obycajnyjpg

Včelí produkt - propolis. 

Propolis má prírodné antiseptické a antivírusové vlastnosti. Zvyšuje odolnosť organizmu a urýchľuje jeho rekonvalescenciu. S propolisom sa najčastejšie stretávame vo forme propolisovej tinktúry. Tinktúra vzniká lúhovaním surového propolisu v alkohole, jeho následným scedením a zriedením na 60% koncentráciu. Na dokonalé vylúhovanie propolisu je potrebný koncentrovaný alkohol (80% – 96%), preto nie sú v vhodné slabšie náhrady v ktorých sa propolis dokonale nerozpustí a tinktúra nie je dostatočne účinná.

Účinky propolisu:

  • anestetické – tlmí bolesť, napr. kĺbov, svalstva, zubov…
  • zápaly ďasien, afty, zuby
  • prírodné antibiotikum
  • zlepšuje imunitu
  • stimulačné – povzbudzuje imunologický systém organizmu
  • antitoxické – ruší účinky niektorých jedov a bakteriálnych toxínov
  • baktericídne, antivírové, antimykárne – ničí a brzdí rast baktérií, vírusov a plesní
  • dematoplastické, antifilogistické – podporuje hojenie rán a pôsobí protizápalovo
  • tlmí účinky škodlivého žiarenia na organizmus

Propolisjpg